Výhody zasazení velikonoční pomlázky

Něco z historie pomlázky – nejstarší zmínka pochází ze 14. století. Pomlázka je dlouhou tradicí a jeden z hlavních symbolů Velikonoc. Správná pomlázka je spletená z vrbových proutků a ozdobená mašlemi. Pletení pomlázky se podle zvyků má provádět na Bílou sobotu. Pojmenování pomlázka vychází od slova pomladit a mlází – houštin čerstvých, mladých výhonků rostlin. Šlehání dívek a žen pomlázkou symbolizuje předávání zdraví, svěžesti a pružnosti.

Po koledování bývá pomlázka zničená, polámaná, výhonky opadané. Pokud jí ale máte upletenou z čerstvě natrhaných proutků, může se zasadit do země. Tento zvyk se stále dodržuje na mnoha místech. V okolí vesnic pak můžeme vidět různě velké vrby vyrostlé z pomlázky. Na zahradách se často vyskytují mladé vrby s kmeny, které jsou spletené jako byla původně pomlázka.

 

Pomlázku mějte v kbelíku s vodou a pak jí zasaďte do hlíny. Po nějaké https://www.maminka.cz/clanek/maturita-2017-priserna-temata-slohovek-videli-v-cermatu-nejake-mlade-lidi době proutky obrazí a obsypou se malými zelenými lístečky. Časem začne z pomlázky růst malá vrba. Začne tvořit převislou korunu a vy tím získáte novou ozdobu, třeba na balkon, terasu nebo na zahradu.

Při správných podmínkách poroste pořád dál.

 

Výhody zasazení velikonoční pomlázkya jsou, že se každoročně pomlázka ozdobí umělými velikonočními vajíčky.

Využít se dá také při aranžování. Kdy vám z pomlázky poroste spousta nových proutků do všech stran. A tak je můžete pomocí drátku, provázku nebo jen provlékáním proutku pod proutkem různě tvarovat a ohýbat. Vytvářet brány, koule nebo oblouky.

 

Jak zasadit pomlázku?

Odstraňte pentle, konec pomlázky ponořte do vody a nechte na slunném místě. Za pár dní větvičky pustí kořínky. Na zahradě vykopejte menší díru, přibližně deset centimetrů hlubokou. Pomlázku do ní vložte rukojetí dolů a zasypte hlínou. Poté už jen stačí čekat, kdy nám vyroste originální zatočený strom, který bude ozdobou vaší zahrady.

Výhody zasazení velikonoční pomlázky
Ohodnoťte příspěvek